24 Ağustos 2019 Cumartesi Açılış Sayfam | Sık Kul. Ekle | Ana Sayfa | SİTENE EKLE | Künye | Reklam | İletişim GÜVENLİ ÇIKIŞ
ANA SAYFA
GÜNDEM
GENEL
TRABZON
KÖPRÜBAŞI
BEŞKÖY
SÜRMENE
YAYLA TURİZMİ
SPOR
POLİTİKA
DİĞER
 
 
 
KÖPRÜBAŞI-BEŞKÖY DOSTLUĞU VE KARDEŞLİĞİ
KÖPRÜBAŞI-BEŞKÖY DOSTLUĞU VE KARDEŞLİĞİ
06 Temmuz 2017 01:21:21

Yazar : M.Nihat MALKOÇ
  M.Niah MALKOÇ 
   
 
   
 
Makaleyi PaylaşYazı boyutunu büyütmek için       

KÖPRÜBAŞI-BEŞKÖY DOSTLUĞU VE KARDEŞLİĞİ

İnsanlar el ele, gönül gönüle verdiklerinde zor gibi görünen işleri de rahatlıkla yapabilirler. Yeter ki birlik ve beraberlik olsun. Ülkeleri ve cemiyetleri ayakta tutan birlik ve beraberlik çimentosudur. Düşman milletlerin ilk planda yaptığı şey, hedeflerindeki ülke halklarını birbirine düşürmektir. Bu da sanıldığından daha kolaydır. Dostluk ve kardeşlik emek ve fedakârlık istese de, kargaşa ve fitne koşarak gelir bize. Onun içindir ki sabırsız ve tahammülsüz toplumlarda şiddet ve nefret daima pirim yapmaktadır.

 Ülke olarak birlik ve beraberliğe, menfaate dayanmayan dostluklara her zaman çok ihtiyacımız vardır. Bunu yerel ölçülerde de düşünebiliriz. Nedir bu kin, nefret ve kavga?… Neyi paylaşamıyor insanlık? Yunus’un dediği gibi “Mal sahibi, mülk sahibi / Hani bunun ilk sahibi / Mal da yalan, mülk de yalan / Var biraz da sen oyalan...” Kim ne derse desin hayatın gerçeği dünyanın kuruluşundan beri bundan ibarettir. Son yıllarda iller arasındaki çekemezlikler ilçe seviyesine, hatta belde boyutuna düşmüştür. Köyler arasında bile husumetler sürüp gitmektedir. Bunlar şık şeyler değildir. Kaba kuvvetle meseleler çözülemez. Bütün kavgalar, kin ve nefretler yürekte birikmiş zehirlerin dışavurumudur. Bunlar ancak sevgi panzehiriyle yok edilebilirler. “Ateşe körükle gidilmez” demiş eskilerimiz. Fakat günümüzde bazı kesimler ateşe körükle giderek, onu daha da şiddetlendiriyorlar.

 Trabzon’un Köprübaşı ilçesinin tek beldesi vardır. O da adından da anlaşılacağı gibi beş köyün bir araya gelmesiyle vücut bulan Beşköy beldesidir. Bu belde henüz oluşmadan evvel şiddetli bir sel baskını yaşadı. Ellinin üzerinde insanımız sel sularına karışarak hayatını kaybetti. Bunların çoğunun cesedine bile ulaşılamadı. Bu felaket esnasında Köprübaşılılar tam bir seferberlik ruhuyla Beşköylülerin yardımına koştular. Bir zamanlar birbirine rakip ve üvey kardeşler gibi gösterilmeye çalışılan bu yörenin insanları, gerçek dostluğu ve kardeşliği fazlasıyla gösterdiler. Olması gereken de buydu zaten. Bizler birkaç fitne fesatçının peşine takılıp gelecekte hiç de hoş sonuçlar doğurmayacak maceraların arkasından sürüklenebiliyoruz. İnsan aklını kullanarak doğrulara varabilir. Doğrular da kişiye göre değişmez. Bütün toplumlarda doğrular birdir aslında… Zira aklın yolu birdir.

 Bir zamanlar Köprübaşı ile onun ayrılmaz bir parçası olan Beşköy(Mezirealtı)’ü husumet içerisinde göstermeye çalıştılar. Bunu yapanların belli çıkarları ve planları vardır elbette. Fakat bir türlü halkların dostluğunu ve kardeşliğini engelleyemediler. Bu yörelerin insanları birbiriyle alışveriş yaptı, kız aldı, kız verdi. Yaylada, ovada, köyde komşuluk yaptı. Gül gibi geçinip gittiler. Beşköy’deki halkın Rumca konuşması bile farklı şekillerde yorumlanmaya çalışıldı. Oysa bu bir kültürel zenginlikten başka bir şey değildi.

 Beşköy, sel felaketinden önce bir hayli gelişmiş ve toparlanmış bir yerleşim yeriydi. Bir akşam vakti gelen azgın sular burada dikili ağaç bırakmadı. Evler ve insanlar sulara karıştı. Bu felaket sanki belde halkının bitişinin resmiydi. Dört tarafı yemyeşil olan, bu haliyle bir kartpostalı andıran bu topraklar şimdi kaderine ağlıyor. Çünkü Beşköy sel felaketinden sonra en az bir asır geriye gitti. Şimdi burada yaşayanlar yarınlarından umutsuzdur. Selden sonra imkânı olanlar buradan ayrılarak başka yerlerde yeni bir düzen kurmaya çalıştılar. Tabii ki aileler parçalandı. Kıt imkânlar pek çok trajedilerin müsebbibi oldu. Fakat son derece dindar, sabırlı ve kanaatkâr olan yöre halkı asla isyan etmedi.

 Köprübaşı’nda okuduğumuz yıllarda Beşköy’den pek çok dostlarımız oldu. Hepsi de ahlaklı ve güvenilir insanlardı. Bazı kesimlerin bu iki yöre arasındaki dostluğa ve kardeşliğe kin ve nefret dinamiti koyma girişimleri çok şükür ki sonuçsuz kaldı. Bugün Köprübaşı açsa, Beşköy tokluğuna sevinemez; Beşköy açsa Köprübaşı rahat uyuyamaz. Çok şükür ki bugün bu kardeşlik ve dostluk havası oluşturulmuştur. Bizler Köprübaşılılar olarak Beşköylüleri çok seviyoruz. Onların da ilçeleri olan Köprübaşı’nı ve buranın halkını sevdiklerini biliyorum. Bizler bir tavanın balığıyız. Aramızda ayrılık gayrılık yoktur. Aynı bedenin farklı uzuvlarıyız.

 M.NİHAT MALKOÇ

Makaleyi Paylaş  

 
 
Yorum Ekle    Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazarları
MUSTAFA YAZICI
İBÂDETLERİN SAĞLIĞA FAYDASI
MUSTAFA HOŞOĞLU
Yerimi Sorguladım
M.Nihat MALKOÇ
USTA BİR RESSAMIN ELİNDEN ÇIKAN TABLO GİBİDİR KÖPRÜBAŞI
Yusuf SUİÇMEZ
Twitter ve YouTube yasağı
Mustafa Onay
ÇOK ÜZÜLDÜK AYNI ZAMANDA DA ÇOK KIZDIK
MEHMET ERGÜN
ORUÇ BİR KALKANDIR
GENÇALİ ERSOY
Sürmene'nin Haftası Salı Günü
TRABZON

Ali ÖZDEMİR Pınarbaşı Mahalleden Muhtar Adaylığını Açıkladı

Pınarbaşı Mahalle'den Ali ÖZDEMİR Kendi Mahallesinden resmen Muhtar Adaylığını Açıkladı

BİZE MISIR BİLE TRABZON.

BİZE MISIR BİLE TRABZON.

KTÜ'de arbede çıktı 1 yaralı

KTÜ'de karşıt görüşlü öğrenciler kavga etti: 1 yaralı

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» BEŞKÖY BELEDIYE BAŞKANI SIYASETE ARAVERECEĞIM DEDI...
» Mustafa Sancak Milletvekili Aday Adayı
» Av. Mesut İskenderoğlu Trabzon’dan Ak Parti milletvekili aday adayı
» BEŞKÖY KÜCÜKDOĞANLI MAH RAHMETLİ SEFER EFENDİ HOCAMIZIN OGLU MEHMET SAKA HOCAMIZ HAKKIN RAHMETİNE
» BİR GÜN SİZE ÖZEL DEĞİL, SİZ HER GÜNE ÖZELSİNİZ
» YUSUF İSKENDEROĞLU'NUN DÜĞÜN MERASİMİ.
» Mustafa Şerif İMAMOĞLU dualarla uğurlandı
» YUNUS EMRE KÜÇÜK KİMDİR
» MUHTAR ADAYI
» RAHMİ ÜSTÜN AKP ADAY ADAYI
» Ahmet Yılmazın annesi Fatma YILMAZ halamızı ziyaret ettik
» Mustafa ONAY adaylığını açıkladı
 
ÜYE GİRİŞ
sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz..
   
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Beni Hatırla :
   
»  şifremi Unuttum
»  yeni üye kayıt
HAVA DURUMU
TRABZON İSTANBUL ANKARA
Nöbetçi Eczane

İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 619
  Bugün : 44
  Toplam: 868551
   Şuan Çevirimiçi:

 11 konuk,

 

Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Arşiv | Tüm Haberler | Tüm Manşetler | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam
Sitedeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Facebook
Twitter
Bize e-posta gönderin
  Hay&NS web katalogları